محیی
وبلاگی برای زندگی
 
 
جمعه 4 مرداد 1392 :: نویسنده : حمید

امروزه موضوع نیاز به پرستش مورد تأیید روان شناسان دنیا قرار گرفته است. «پیر ژانه» یکی از این روان شناسان است که معتقد است نیاز به پرستش برای انسان امر مسلمی است.

از نگاه آموزه های اسلامی خلقت انسانها اساسا با هدف «عبادت» بوده است(ر.ج به سوره ذاریات) و ذکر و یاد خدا باعث آرامش همه انسانها (مومن باشد یا کافر) می گردد(الا بذکر الله تطمئن القلوب(رعد،27) : همه قلبها و نه فقط قلب خاص!).

پرستش نیاز انکار ناشدنی


اما سخنی که امروزه در آثار علمی روان شناسی دین طرح میشود این است که آیا «دینداری» با «معنویت» یکسان است یا دو امر متفاوت اند. برخی از روانشناسان (موری و زنتر) که نسبت به دین بدبینی دارند معتقدند که لزوما انسان معنوی انسان دیندار نیست! اینها می گویند بهتر است «دینداری» را از «معنویت» جدا نماییم و انسانها را به سمت معنویت سوق دهیم! شاید که نیاز به پرستش را در آدمها ارضا نماییم!

این موضوع هرچند شاید مورد استقبال عده ای از افراد قرار بگیرد به خصوص آنهایی که می خواهند از زیر بار مسوولیتهای دین و دینداری فرار کنند. اما حقیقت این است که تاریخ بشر این موضوع را به ما آموخته که محدودیت انسان در زمان و مکان عاملی در نقص برنامه های خودساخته بوده است. روزگاری بشر زمین را مرکز عالم می دانست و هر کس مخالف این موضوع بود را می گرفتند و می بستند و به دار می کشیدند! اما بعدها مشخص شد که زمین هم سیاره ای است از سیارات عالم. ما نگران این هستیم که همین حرفها در باب معنویت چند دهه دیگر نقض شود و دانشمند تجربی با شجاعت تمام بگوید اشتباه کرده ام! اما به چه قیمتی؟ به قیمت یک عمر ارضای ناکامل و یا ناصحیح نیازی به نام پرستش!

یوگا ابزارهای جایگزین ارضای نیاز پرستش

از سوی دیگر اگر معنویت را چیزی جدا از دینداری معرفی نمودیم و برنامه هایی هم برای ارضای آن تعریف نمودیم(مثل ذن، مدیتیشن و یوگا) از کجا میتوانیم مطمئن باشیم که این برنامه ها با دیگر ابعاد وجودی و روانی انسانها در تعارض نباشد و با سنتهای عالم هستی در تضاد! دارویی که متخصص پزشکی به شما تجویز می کند مگر ندیده اید که گاه با یک بعد بدنی شما سازگار و با ابعاد دیگر ناسازگار بوده و خود معترف وجود عوارض جانبی است!

اسلام اما برنامه کاملی به نام «نماز» را برای ارضای نیاز پرستش معرفی نموده که ویژگیهای آن به دلیل اینکه «خداساخته» است با همه ابعاد وجودی انسان و با سنتهای هستی سازگار است.

نماز کاملترین عبادت

این موضوع شاید بحث جالبی باشد برای افرادی که امروز به فرقه هایی چون «شیطان پرستی» تمایل نشان میدهند. تا نظر شما چه باشد؟!

نوع مطلب : روان‌شناسی دین، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
درباره وبلاگ


نوشتارهای حمید رفیعی هنر

مدیر وبلاگ : حمید
نویسندگان
نظرسنجی
وقتی مطلب جدیدی در وبلاگ محیی می بینید ترجیح میدهید چه کنید؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic