تبلیغات
محیی - داعش و عوامل و زمینه های روان شناختی تبدّل
 

ابتدا به قسمتی از یک خبر توجه نمایید: « باشگاه خبرنگاران در گزارشی به نقل از خبرگزاری آلمانی بیلد نوشت: لیستی از مشهورترین تروریست‌های داعش به همراه تصاویرشان، قبل و بعد از پیوستن به گروهک‌های تروریستی که این بار نه از عراق و سوریه و پاکستان، بلکه از قلب شهرهای اروپایی به این جنایتکاران پیوسته‌اند منتشر شده است. پروفسور “پتر نویمان” کارشناس تروریسم در کینگزکالج شهر لندن در همین خصوص به خبرنگار بیلد گفت: تروریست‌ها قادرند به وحشیانه‌ترین کارها دست بزنند و انگیزه‌های ایدئولوژیک آنان را به این قبیل اقدامات وامی‌دارد. حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ آلمانی، ۴۰۰ انگلیسی، ۶۰۰ فرانسوی، ۵۰۰ بلژیکی و بقیه به طور پراکنده از سایر کشورهای اروپایی در داعش فعالیت دارند.

شاید باورش سخت باشد ولی ۱۰۰ چینی، ۲۰۰ استرالیایی و حدود ۵۰ اندونزیایی نیز عضو داعش هستند.

داعش،بی معنایی، جستجوی معنا،ناامیدی

 

پروفسور نویمان معتقد است شبه‌نظامیان خارجی به مراتب خطرناک‌ترندتروریست‌های غربی، به این دلیل که در سنین بزرگسالی داوطلبانه به ایدئولوژی داعش می‌گرایند، از انگیز‌ۀ بالایی برخوردارند و قادر به انجام وحشیانه‌ترین ترورها هستند.
افراطیونی که زندگی به سبک غربی را رها کرده و برای کشتن انسان‌ها به سوریه یا عراق گسیل می‌شوند، چه کسانی هستند.
من ماه‌ها با این سؤال درگیر بودم تا اینکه خدا همان جوابی را که بدان نیاز داشتم، به من داد. خدایا، تو مرا به نزد این‌ها آوردی! یک داعشی... این جمله‌ را دان مورگان (Don Morgan)  44 ساله، یک آمریکایی‌تبار عضو داعش در مصاحبه با خبرگزاری آمریکایی NBC و در پاسخ به سؤالی مبنی بر انگیزه‌اش برای پیوستن به تروریست‌ها گفت و ادامه داد:
من خودم را افراطی نمی‌دانم، من فقط یک انسان عمل‌گرا هستم!
... .»

این بخشی از یک‌سری از واقعیت های گروهکی به نام داعش است. اما اینان براستی کیانند و چگونه به این شرایط رسیده اند؟

 این موضوع را از جنبه های مختلف میتوان بررسی نمود. اما با نگاه روان شناختی، میتوان به پدیده «تبدل:Conversion» اشاره نمود. اگرچه این پدیده اولین بار در حیطه روان شناسی دین، درباره افرادی به کار رفت که در یک تغییر ناگهانی به دین مسیحیت گرایش یافتند اما امروزه می‌توان این موضوع را در مورد گروه‌هایی همچون داعش مورد بررسی قرار داد.

تبدل را«سازمان دهی دوباره و ناگهانی هویت، معنا، و زندگی» می دانند(اسپیلکا، ص475)، در طی آن دل‌مشغولی‌ها، علایق، و اعمال تازه رخ می‌دهد. نوعی رهایی از تنگنا و مخمصه پیشین ادراک می‌شود (همان، ص476)،

میانگین سنی تبدل را 15/2 ثبت کرده‌اند(همان، ص479).ادعا شده که افراد پیش از تبدل در احساس عمیق بیهودگی، خودناباوری، و بی ارزشی غوطه می‌خوردند و پس از تبدل از این احساس خلاص شدند. از نظر جیمز-استاربارک تبدل راه حلی کارآمد برای خلاص شدن از بار سنگین گناهانی است که تا پیش از تبدل تحمل ناپذیر تلقی می‌شوند.

 عوامل و زمینه های روان شناختی تبدّل

به سه عامل می‌توان اشاره نمود که این افراد را به سمت پذیرش ناگهانی این ایدئولوژی سوق داده است:

1.بافت: اوضاع تاریخی، اجتماعی، فرهنگی، میان فردی. بافت زندگی برخی از این افراد به لحاظ اجتماعی و فرهنگی به گونه‌ای است که نیاز به یک اعتراض جمعی دارد اما مسیرش پیدا نمی‌شود. عقده های فروخفته چندین و چند ساله اجتماعی و سرخوردگی‌های اجتماعی.« دسو داگ (Deso Dogg) ۳۸ ساله خواننده موزیک رپ گانگستر در ویدئوهای متعددی همگان را به مبارزه علیه “دشمنان اسلام” (!) فرامی‌خواند و امروز در زمره تروریست‌های داعش است. وی از سال ۲۰۰۴ در زمینه موزیک رپ مشغول به فعالیت بود و یک بار به جرم حمل موادمخدر بازداشت شد. شش سال بعد یک تحول اساسی در زندگی‌اش ایجاد کرد و با نام مستعار “ابومالک” به سخنرانی‌های شدیداللحن و خشونت‌طلبانه پرداخت. وی با انتشار این سخنرانی‌ها در اینترنت، نهادهای امنیتی آلمان را متوجه خود ساخت... .»

داعش،بی معنایی، جستجوی معنا،ناامیدی

 2.رویدادهای پیش برندهبیشتر در فرایند تدریجی در جستجوی فعال برای معنا و مقصود. بی معنایی در زندگی این افراد قبل از پیوستن به گروهک بسیار رنج آور بوده است. زندگیهای بی هدف و بی معنا عامل پیش برنده برای کشف معنای زندگی است مجدی ی(Majdi J.)۲۴ساله آرایشگر دورگه آلمانی-تونسی ساکن فرانکفورت و دارای سبک زندگی غربی بود. بیلد می‌نویسد او دائماً به پارتی‌های مختلط می‌رفت و مشروبات الکلی می‌نوشید. مجدی پس از فارغ‌التحصیلی، دیپلم آرایشگری گرفت و یک سالن در اوفن‌باخ اجاره کرد. اولین ارتباط وی با سلفیون فرانکفورت در همین سالن آرایشگری شکل گرفتوقتی مجدی به شهر خودش برگشت دیگر کسی او را نمی‌شناخت چون همواره یک لباس سفید بلند به تن داشت و ریش می‌گذاشت. وقتی از او پرسیدند که چرا آرایشگری را کنار گذاشت، مدعی شد: “امور دنیوی دیگر برای من جذابیتی ندارند...».

3.عوامل تقویت کننده: شبکه‌های اجتماعی یا افراد کاریزماتیک به عنواد حمایتگر و طرفدار، اندیشه برادری عام و فراگیر، دلبستگی‌های عاطفی به این گروه‌ها و افراد. روان شناسان اجتماعی معتقدند افرادی که دلبستگی‌های ناپایدارتری دارند در نوجوانی و بزرگسالی ممکن است تبدل‌های ناگهانی بیشتری از خود بروز دهند.« سارا او(Sarah O.) دانش‌آموز ۱۶ ساله آلمانی که به گفته هم‌کلاسی‌هایش دختری محبوب، درسخوان و با اعتماد به نفس بود اکتبر ۲۰۱۳ بدون اینکه والدین، همکلاسی‌ها یا معلمانش در مدرسه هومبولت متوجه شوند، راهی استانبول و از آنجا عازم سوریه شدسارا با پیوستن به داعش ، فقط از طریق شبکه‌های اجتماعی با دیگران ارتباط برقرار می‌کرد و روزمره خود را برای دوستانش اینطور توصیف می‌کرد: خوابیدن، خوردن، کشتن، یادگرفتن و گوش دادن به سخنرانی‌ها...»

داعش،ناامیدی، بی معنایی،خشونت

« فیراس هویدی (Firas Houidi)یکی از ۱۳۰ اتریشی تروریست در میان داعشی‌ها فیراس هودی ۱۹ ساله از اهالی فلوریسدورف وین است که از سال گذشته برای داعش در سوریه می‌جنگد و مطالبی را در صفحه فیسبوکش می‌گذاردبه نوشته روزنامه صبح اتریش، فیراس در شهر وین آموزه‌های افراطی را فراگرفت و در جواب این سؤال که چه چیز باعث شد در این جنگ شرکت کند گفت: شبکۀ “دولت اسلامی”(داعش) بسیار گسترده است؛ از آلاسکا تا اقیانوس. تو نمی‌فهمی که ما در وین چه تشکیلاتی داریم...»

تحقیقات دیگر در روان‌شناسی نشان می‌دهد: مشکلات روانی، اضطراب‌های قبل از دوره تبدل، زندگی ناشاد در دوران کودکی، و خشم و ترس در کودکی عوامل دیگر تبدل‌های ناگهانی هستند(ر.ک به روان شناسی  دین بر اساس رویکرد تجربی، اسپیلکا ، هود و دیگران، ترجمه محمد دهقان،1390، انتشارات رشد، صص471-516)

 

نوع مطلب : روان‌شناسی دین، 
برچسب ها : داعش، تبدل، ایدئولوژی، تغییر ناگهانی، علل روان شناختی داعش، روانشناسی ترور،
لینک های مرتبط :


سه شنبه 15 اسفند 1396 10:09 ب.ظ
پست عالی من این وبلاگ را به طور مداوم بررسی کردم و من تحت تاثیر قرار گرفتم!
اطلاعات بسیار مفصل به ویژه قسمت آخر :) من برای چنین اطلاعاتی بسیار مراقبت می کنم.
من به دنبال این اطلاعات خاص برای مدت زمان بسیار طولانی بود.
متشکرم و موفق باشید.
چهارشنبه 9 اسفند 1396 07:56 ق.ظ
وبلاگ بسیار توصیفی، من خیلی دوست داشتم. آیا بخش 2 وجود خواهد داشت؟
چهارشنبه 18 مرداد 1396 05:39 ب.ظ
I was suggested this website by my cousin. I'm not sure whether this post is
written by him as nobody else know such detailed about my problem.
You're incredible! Thanks!
دوشنبه 16 مرداد 1396 07:13 ب.ظ
Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it ;) I may return once again since i have book marked it.
Money and freedom is the greatest way to change, may you be
rich and continue to help other people.
دوشنبه 14 مهر 1393 10:26 ق.ظ
سلام عید قربان مبارک. از وبلاگت خیلی خوشم اومد به منم سر بزن و آدرس وبلاگتو واسم بزار تا بتونم هر روز من و بقیه بازدید کنندگان سر بزنیم محلی که وبلاگتو ثبت میکنی بزرگترین دایرکتوری وبلاگ نویسان ایران است و پر بازدید.ممنون
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


محیی
وبلاگی برای زندگی
درباره وبلاگ

نوشتارهای حمید رفیعی هنر

مدیر وبلاگ : حمید
نویسندگان
نظرسنجی
وقتی مطلب جدیدی در وبلاگ محیی می بینید ترجیح میدهید چه کنید؟
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :