تبلیغات
محیی - شادی هالیوودی نخ‌نما شده است
 
سه شنبه 8 دی 1394 :: نویسنده : حمید

در ادامه پست پیشین ««گالوپ» در نظرسنجی‌های خود فرهنگ را لحاظ نمی‌کند»

سه سوال مختصر ، سه پاسخ مبسوط:

شادی، اسلام، هالیوود، ایران، گالوپ، سنجش

نقش دین در سنجش‌های شادکامی چیست؟ نگاه دین به شوخی و خنده چیست؟ و نقش دینداری در رضایت زندگی چگونه است؟

*با توجه به اینکه پرسشنامه‌های مربوط به سنجش شادکامی باید راستی‌آزمایی شوند، بحث دین را در کدام قسمت می‌توان لحاظ کرد؟ آیا باید از شخص سؤال شود که او فردی مسلمان، مسیحی، یهودی یا لائیک است؟ اصلاً آیا این فاکتور مهمی است که در تست‌های سنجش میزان رضایتمندی، شادی و شادکامی سؤال شود؟

رفیعی: سؤال خوبی است که آیا دین به عنوان یک مؤلفه در کنار سنجه‌ها باید باشد یا نباشد و ما باید توجهی به آن بکنیم یا خیر؟ مستحضرید که پدیده دین و دین‌داری به لحاظ علمی سال‌هاست که در روان‌شناسی مورد مطالعه است و برخلاف تصوری که در یک دوره‌ای وجود داشت که حوزه دین را از حوزه روان جدا می‌کردند و وقتی می‌خواستند وارد صحنه درمان اختلالات روانی شوند می‌گفتند کاری نداریم این فردی که مراجعه کرده و مشکلات روانی اعم از افسردگی، اضطراب و وسواس و... دارد، چه اعتقادی دارد. سؤال نکنید که چه دینی دارید، چه زمینه‌های دینی دارید بلکه فارغ از مباحث دینی و دین‌داری برای درمان مشکل و افزایش رضایتمندی از زندگی‌اش وارد صحنه شوید.. سال‌ها تحقیقات انجام شد، بعضی محققان متوجه شدند ما نمی‌توانیم مفهومی به نام دین‌ و معنویت (البته دسته‌ای از افراد دین را از معنویت جدا و گروهی هم این دو را با هم ادغام ‌کردند) را جدا کنیم و از دینداری افراد نپرسیم. جالب است بدانید که یک پیمایش ملی در آمریکا در سال 2001 انجام شد و از 20 هزار نفر از مردم آمریکا از ایالت‌های مختلف این سؤال را پرسیدند که به نظر شما «در عصر کنونی با توجه به رشد و پیشرفت تکنولوژی، آیا دین می‌تواند مهمترین مسائل زندگی امروز شما را حل کند یا خیر؟» قریب به 80 درصد افراد پاسخ مثبت دادند و گفتند بله ما معتقدیم دین، امروز می‌تواند به جدی‌ترین و پرچالش‌ترین مسائل زندگی ما پاسخ دهد البته پاسخ هم دارد. خب به نظر شما، با همه اهمیتی که پدیده دینداری دارد، چقدر در مقیاس‌های موجود منعکس شده است؟ بنده می‌گویم به ندرت، آن هم فقط وقتی از خودِ دینداری قرار است سوال شود و الّا در سنجه‌های شادکامی و بهزیستی کمتر به این موضوع پرداخته شده است.

حرفی را که برخی مغرضانه زده‌اند، ما به جای آنکه تحلیلش کنیم، باورش کردیم! اما نتیجه کاملاً غلط است به خاطر این که دعا و عزاداری برای اهل بیت(ع) افسردگی نمی‌آورد

اسلام، شادی، هالیوود، گالوپ،سنجش


*یکی از شبهاتی که پیش می‌آید که یک تعدادی از احادیث ما را گلچین می‌کنند مثلاً سخن امیرالمؤمنین (ع) که می‌فرماید: هر که بازی و شوخی او زیاد شود عقل او کم است از طرف دیگر در روایات آمده است که مؤمن همواره غمی در دلش دارد و این احادیث باعث می‌شود که غربی‌ها بگویند دین اسلام رابطه خوبی با شادی ندارد؟ آدم مؤمن معمولاً یک انسان غمگین، عبوس و ... است چگونه باید این شبهه را پاسخ داد؟

رفیعی: یک فرد مسیحی که به تازگی مسلمان شده بود ابتدا سنی و سپس مذهب تشیع را برگزیده بود از وی درباره چگونه مسلمان شدنش پرسیدند گفت احساس می کردم این دینی که دارم ناکارآمد است و جوابگوی تمام مسائلم نیست. لذا اسلام را انتخاب کردم و در خصوص شیعه شدنش اظهار داشت که متوجه شده است که در تفکر شیعه چیزی به نام محبت، عطوفت و لطافت هست که در مذاهب دیگر کمتر دیده می‌شود این بود که مرا به سمت تشیع کشاند.

همان‌طور که اشاره شد تعبیر غم، حزن و ... این تعابیری که در روایات آمده است نباید بلا فاصله مفهوم منفی غم و حزن را به ذهن بیاوریم و بگوییم اسلام گفته مؤمن باید محزون باشد یعنی اینکه در فاز افسردگی بیفتد و افسرده شود در واقع این برداشت نادرست ما از این روایات است. ما تصور می‌کنیم اگر در روایات حالاتی غیر از شادی ظاهری از مردم خواسته شده این لطمه‌ای به سلامت روان آنها می‌زند. بگذارید این‌گونه بگویم: ما به جای اینکه سؤال کنیم آیا «مردم شاد هستند» به این معنا که دائم در حال خنده‌اند و اصلاً علائم حزن در چهره ندارند، بهتر نیست سؤال کنیم آیا «مردم به لحاظ روانی سالم هستند؟» ما باید به لحاظ روانی، انسان‌های سالمی باشیم و به جای اینکه سؤال کنیم آیا شما دائم می‌خندید، بپرسیم آیا شما به لحاظ روانی، آدم سالمی هستید یا خیر. بدین معنا که آیا شما در زندگی خود احساس کارآمدی از درون دارید، احساس کفایت درونی می‌کنید؟ این‌ها در واقع مؤلفه‌هایی است که دین اسلام مد نظر دارد.

در دوره‌ای هر جا بحث حزن و غم بود،  یک وحشتی به جان آدم‌ها می‌افتاد لذا در دوره‌ای برخی روان‌شناسان انسان‌ها را به این سمت سوق می‌دادند که در هیچ لحظه از زمان و مکان نباید احساس غمگینی کنید و هر لحظه احساس غمگینی پیدا کردید بدانید که یک چراغ هشدار روشن شده و باید تلاش کنید که بلافاصله آن را بر هم زده و کاری کنید احساس غمتان از بین برود.

محققان روان شناسی و به خصوص حوزه آسیب شناسی روانی کم کم متوجه شدند این طور هم نیست که احساس غم، یک چیز مذمومی باشد. آنها غم را به احساس گناه تعبیر می‌کنند و می‌گویند ما فکر می‌کردیم احساس گناه همیشه ناپسند است در حالی که فکر می‌کنیم احساس گناه یک انگیزه درونی است که ما را به جلو هل می‌دهد بدین معنا که اگر ما یک کاری انجام دادیم بعد حس بد و احساس گناه در درونمان پیدا کردیم این احساس گناه، سازنده است می‌‌شود برگشت و عذرخواهی کرد، چیزهایی اتفاق افتد، کاری کنیم که آن کار قبلی را تکمیل کند و ما نباید آدم‌ها را از این احساس مثبت محروم کنیم. این تعابیر روان‌شناسان غربی‌ است.

ما در مباحث دینی‌مان هم می‌بینیم که دقیقاً همین طور است این حزن و این غم درونی انگیزه‌ای می‌شود برای حرکت دادن و رو به جلو حرکت کردن. اینکه برخی‌ها شیطنت کرده و می‌گویند اسلام دین گریه است بعید است انگیزه سالمی پشت این قضیه داشته باشند. کسانی که می‌گویند اسلام دین گریه است دو حالت دارد؛ یا واقعاً انگیزه‌ای دارند این گونه صحبت می‌کنند یا اینکه اسلام را به درستی نفهمیده‌اند. اگر منظورشان از گریه این است که ما در فرهنگ‌مان مفهومی به نام گریه داریم، بله داریم، گریه، گریه سازنده است هیچ وقت اسلام نمی‌پذیرد که شما بدون دلیل و به صورت افراطی و طولانی مدت گریه کنید و از کارهای اولیه زندگی‌تان باز بمانید، مدحی در این گریه وجود ندارد بلکه مذمت هم می‌شود.

کسانی که می‌گویند اسلام دین گریه است دو حالت دارد؛ یا واقعاً انگیزه‌ای دارند که این گونه صحبت می‌کنند یا اینکه اسلام را به درستی نفهمیده‌اند

اما گریه‌ای که هدف‌دار باشد و ما را به یک سمتی حرکت داده و در ما یک انگیزه روانی ایجاد کند، ما را یک گام به سعادت نزدیک‌تر کند، این گریه ممدوح است. این گریه، گریه‌ای است که در شب‌های قدر و در روضه امام حسین علیه‌السلام اتفاق می‌افتد. متقابلاً هم همین طور است اکنون دیگر پدیده‌ای به نام «هالیوود هپینس» «Hollywood happiness»؛ شادی هالیوودی در حال نخ‌نما شدن است. خودشان در حال رسیدن  به این نتیجه هستند که ما فکر می‌کردیم که انسان‌ها را باید دائماً به سمتی سوق می‌دادیم که مرتب بخندند، هر روز بخندند، تجربه شادی‌ هالیوودی داشته باشند، صحیح است اما این‌گونه نیست. امروزه برخی روان‌شناسان آمریکایی در حال ترویج فرهنگ ساده زیستی، خیرخواهی در حق دیگران، و اجتناب از آرزوهای مبتنی بر ثروت و شهرت هستند.

شادی، اسلام، هالیوود، ایران، گالوپ

فرهنگ اسلامی ما هم همین را می‌گوید که نه تنها خنده همیشه فایده ندارد بلکه آثار روانی مخربی را هم بر جای می‌گذارد و گاهی اوقات ما را از یک سری اهداف بالاتر محروم می‌کند از این رو می‌بینیم این طور نیست که خنده بدون جهت و بدون دلیل قهقهه زدن ما را خوشحال کند و بگوییم به‌به چقدر زندگی خوبی، که ما هر روز می‌خندیم.

به جای اینکه ما بگوییم آیا تو حزن داری یا آیا تو غم داری سؤال کنیم آیا تو به لحاظ روانی سالم هستی یا خیر؟ لزوماً نشانه‌های سلامت روان، شادی نیست چرا که ما فکر می‌کنیم غم نشانه ناسلامتی است یا نبود غم نشانه سلامت است. انسان‌هایی که همیشه می‌خندند به معنای این نیست که به لحاظ روانی سالم‌اند. امروزه می‌گویند شادی قطب مقابل بیماری روانی نیست، می‌شود انسان‌ها شاد باشند اما در عین حال پریشانی روانی زیادی داشته باشند و این‌گونه نیست که ما انسان را شاد ببینیم و بگوییم عجب زندگی خوبی دارد ما باید به حال کسانی غبطه بخوریم که به لحاظ روانی سالم هستند.

حضرت علی (ع) در زندگی شخصی خویش، تعابیری از غم و اندوه دارند که به ظاهر اگر بخواهیم امروز قضاوت کنیم می‌گوییم که این فرد، چقدر افسرده است در حالی که ما به لحاظ اعتقادات کلامی‌مان هیچ وقت نمی‌توانیم تصور کنیم که امام معصوم‌ از نظر روانی، ناسالم باشد.

روانشناسان آمریکایی به این نتیجه رسیده‌اند اینکه انسان‌ها را باید دائماً به سمتی سوق می‌دادیم که مرتب بخندند، هر روز بخندند، تجربه شادی‌ هالیوودی داشته باشند، صحیح نیست

زمانی که امیرالمؤمنین علیه‌السلام داشتند حضرت زهرا سلام‌الله علیها را به خاک می‌سپردند تعابیری از ایشان نقل شده است از جمله اینکه «أَمَّا حُزْنِی فَسَرْمَدٌ» حزنم ابدی شد «وَ أَمَّا لَیْلِی فَمُسَهَّدٌ» شب‌ها تا صبح خوابی به چشمانم ندارم. «وَ همٌّ لا یَبرحُ مِن قَلبی» یک همّی به دلم افتاد که دیگر از دلم خارج نمی‌شود. این  تعابیر را به فهرست طبقه‌بندی اختلالات روانی  مثل«ICD»  و«DSM-5»  بدهیم ا می‌گویند این فرد، یک غم دارد و شب‌ها هم تا صبح نمی‌خواب و غمی همواره در دلش است احتمالاً از یک اختلال روانی، از یک افسردگی مشخص یا نامشخص رنج می‌برد!

اما در حالی که تاریخ می‌گوید تازه بعد از شهادت حضرت زهرا (س) امیرالمؤمنین (ع) حکومت به راه انداختند چقدر کار انجام داد که اگر کسی به لحاظ روانی ناسالم باشد نمی‌تواند کار انجام دهد. درست است که امروزه می‌گویند تا کارکرد اجتماعی فرد، «Function» فرد به هم نریخته باشد، برچسب اختلال بر او زده نمی‌شود، اما بالاخره غیر این است که ما از مفهوم حزن، همّ، و غم وحشت داریم؟ و تصورمان این است که نباید هیچ‌گاه این امور را تجربه کنیم. و تا حزنی در دل احساس کردیم، بدویم تا آن را به شادی تبدیل کنیم.

*دینداری چه نقشی در رضایت ما از زندگی دارد و چگونه آن را باید به صحنه سنجش کشاند؟

رفیعی: روانشناسان بر اساس تحقیقات خودشان فکر می‌کردند دین و دینداری یک بک‌گراند و پس‌زمینه است که نباید خیلی وارد این فضا شد و از دین‌داری افراد سؤال کرد در حالی که بعدها متوجه شدند به جای اینکه دین بک‌گراند(Background) باشد فور گراند(Foreground) است به جای اینکه یک تابلوی پشت‌سر باشد؛ یک نورافکنی جلوی چشم است چرا نباید بپرسیم. اتفاقاً باید از نوع نگاه این انسان به جهان و سایر پدیده‌ها سؤال کنیم و بگوییم تو دنیا را چگونه می‌بینی؟ چه اعتقادی داری؟ اتفاقاتی که در زندگی برایت پیش می‌آید، مسئله‌ای که با فرزندت، همسرت برایت پیش می‌آید چه تعریفی، چه نگاهی داری؟ زندگی را چگونه می‌بینی؟

در حکایت‌ها و مثل‌های فرهنگ خودمان داریم؛ سه نفر در یک جا مشغول ساختن مسجدی بودند با دستمزد یکسان. از اولی سؤال شد چه کار می‌کنی؟ با ناراحتی و غرولند گفت عین فلان حیوان(!) از صبح زود از خانه می‌زنیم بیرون تا شب همانند حمار کار می‌کنیم و به خانه می‌آییم فقط شکم زن و بچه را سیر کنیم، از دومی سؤال کردند شما چه می‌کنی؟ گفت: نان حلالی برای همسر و فرزندانم تهیه می‌کنم(رضایت نسبی از زندگی‌اش داشت)، از سومی که خیلی احساس خوبی داشت سؤال کردند، گفت: مسجدی را برای خدا بنا می‌کنیم. بنابراین با وجود اینکه یک کار بود اما سه نگاه، سه جهان‌بینی، حال و هوای انسان‌ها را تغییر می‌دهد. باید از دینداری افراد سؤال شود منتها نحوه پرسیدن، به اصول طراحی پرسشنامه‌ها و مقیاس‌ها بازمی‌گردد و متناسب با هر سازه روانیمفهوم دین و دینداری وارد صحنه شود.

دو تا کار در اینجا اتفاق می‌افتد؛ زمانی ما می‌آییم سازه‌ها و سنجه‌ها را مشخصاً بر اساس منابع اسلامی طراحی می‌کنیم طبیعی است که منابع اسلامی، یک رویکرد و هدف خاصی را برای انسان تعریف کرده است لذا پرسش‌هایی هم که از دل آن طراحی می‌شود انتظار داریم تماماً بی جهت با سعادت بشر نباشد. زمانی هم ما سنجه را بر اساس منابع اسلامی طراحی نکرده‌ایم و بر اساس فرهنگ موجود طراحی می‌کنیم اما در همین فرهنگ موجودی که آدم‌ها یک بخش جدی زندگی‌شان دین‌مداری‌شان است قاعدتاً سؤال هم باید از جنبه دینداری افراد باشد و نمی‌توان فارغ از این مفهوم، حالات روانی انسان‌ها را چک کرد و انتظار داشت به آن پاسخ واقعی دست یافت.

شادی باید پیامد منفی نداشته باشد، تمام ابعاد وجودی انسان را در بر بگیرد و به اندازه باشد. اگر از اندازه خودش خارج شد، منفی است

نوع مطلب : روانشناسی فرهنگی، 
برچسب ها : شادی، اسلام، هالیوود، سنجش، گالوپ، ایران،
لینک های مرتبط : خبرگزاری فارس،


جمعه 19 مرداد 1397 01:06 ب.ظ
Hey just wanted to give you a quick heads up. The text in your
article seem to be running off the screen in Firefox.
I'm not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility
but I thought I'd post to let you know. The design and style look great
though! Hope you get the problem resolved soon. Many
thanks
دوشنبه 15 مرداد 1397 10:34 ب.ظ
Thanks for sharing your info. I really appreciate your efforts and I
am waiting for your next post thank you once again.
دوشنبه 15 مرداد 1397 10:34 ب.ظ
Thanks for sharing your info. I really appreciate your efforts and I
am waiting for your next post thank you once again.
دوشنبه 15 مرداد 1397 10:20 ب.ظ
I really love your site.. Great colors & theme. Did you develop this website yourself?
Please reply back as I'm wanting to create
my own personal website and would love to find out where you got this from or exactly what
the theme is called. Thank you!
یکشنبه 6 خرداد 1397 06:01 ب.ظ
We did not discover results for: garden care services.
شنبه 15 اردیبهشت 1397 03:28 ب.ظ
In search of one of the best carpet cleaner?
دوشنبه 27 فروردین 1397 05:06 ب.ظ
Furnace or air handler rattling ductwork.
دوشنبه 20 فروردین 1397 01:38 ق.ظ
This means every plant will produce buds lined with sticky resins and there can be no concern about
pollination.
یکشنبه 19 فروردین 1397 03:21 ب.ظ
Opals have been ground up and used as magic potions to heal the body, chase away bad desires, and used as energy enhancement instruments.
یکشنبه 19 فروردین 1397 12:43 ب.ظ
The PRIME 10 Roofing Contractors in Manatee County.
شنبه 18 فروردین 1397 05:08 ب.ظ
Some merchandise require sanding between coats.
جمعه 17 فروردین 1397 05:45 ب.ظ

You definitely made the point!
only best offers 100mg cialis cialis 5 mg effetti collateral how to buy cialis online usa viagra or cialis cialis en 24 hora cialis alternative cialis reviews how do cialis pills work cialis for daily use cialis dosage amounts
چهارشنبه 15 فروردین 1397 08:27 ق.ظ
Have actually been taking little over a month.
چهارشنبه 15 فروردین 1397 04:33 ق.ظ
Rip up small items of newspaper and dunk them into
the glue mix, and apply them to the mould in order that they overlap.
چهارشنبه 15 فروردین 1397 03:06 ق.ظ
Have been taking little over a month.
شنبه 11 فروردین 1397 06:45 ب.ظ
As pretty as she actually is however, Annabelle
does not precisely qualify as a small business partner.
شنبه 11 فروردین 1397 05:16 ب.ظ
Connect safety pins to wire hanger and hook necklaces, bracelets, and even earrings on to them.

Most of these items are antiques.
جمعه 3 فروردین 1397 01:10 ب.ظ

You explained it adequately!
look here cialis cheap canada cialis rckenschmerzen cialis online deutschland cialis 30 day trial coupon cialis purchasing prix cialis once a da cialis lilly tadalafi cialis uk next day acheter du cialis a geneve cialis price thailand
یکشنبه 27 اسفند 1396 08:33 ب.ظ

Amazing info. Cheers.
safe dosage for cialis cialis online deutschland cialis generic availability cialis rckenschmerzen cialis mit grapefruitsaft we choice cialis pfizer india can i take cialis and ecstasy cialis billig fast cialis online cialis professional yohimbe
سه شنبه 1 اسفند 1396 10:35 ق.ظ
Engine Power Machine, or ECU.
شنبه 21 بهمن 1396 01:09 ق.ظ
I have been exploring for a little bit for any high-quality articles
or weblog posts on this kind of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this
site. Studying this information So i am satisfied to express that I have
an incredibly just right uncanny feeling I discovered just what I needed.
I so much indisputably will make sure to don?t overlook this website and provides it a look regularly.
جمعه 20 بهمن 1396 04:19 ب.ظ
Towing companies are at all times in need.
جمعه 20 بهمن 1396 12:17 ب.ظ
Get towing truck service wherever you are.
سه شنبه 7 آذر 1396 09:55 ق.ظ
I used to be suggested this website by way of my cousin. I'm now not sure whether or not this
post is written by him as nobody else know such designated about my
problem. You're amazing! Thanks!
دوشنبه 16 مرداد 1396 09:02 ب.ظ
I have read so many content regarding the blogger lovers however this
article is in fact a nice piece of writing, keep it up.
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:49 ب.ظ
What's up, the whole thing is going sound here and ofcourse every one is sharing information, that's actually excellent,
keep up writing.
شنبه 10 تیر 1396 06:29 ق.ظ
Hi there! I'm at work surfing around your blog from my new
iphone 3gs! Just wanted to say I love reading through your blog and
look forward to all your posts! Carry on the fantastic
work!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:36 ق.ظ
Hello there, I believe your website could be having web
browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it
looks fine however when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues.
I just wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, great blog!
پنجشنبه 24 فروردین 1396 04:24 ق.ظ
It's appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy.

I have read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or suggestions.
Perhaps you could write next articles referring to this article.
I desire to read more things about it!
دوشنبه 21 فروردین 1396 11:39 ق.ظ
Have you ever thought about adding a little bit more
than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all.
However just imagine if you added some great pictures or videos to give your posts more,
"pop"! Your content is excellent but with images and video clips, this website could undeniably be one of the
greatest in its field. Awesome blog!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
محیی
وبلاگی برای زندگی
درباره وبلاگ

نوشتارهای حمید رفیعی هنر

مدیر وبلاگ : حمید
نویسندگان
نظرسنجی
وقتی مطلب جدیدی در وبلاگ محیی می بینید ترجیح میدهید چه کنید؟
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :